MENÜ

Sosyal medyada bizi takip edin.

İrtibat Numaramız

Arıcılık destekleri 2015

Arıcılık destekleri, kamu tarafından yapılmaya devam ediyor arıcılık destekleri 2015 hangi iller için geçerli? Arıcılık destekleri Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından yapılmaktadır.

Arıcılığı meslek haline getirmek isteyen ya da hali hazırda arıcılık yapan ve arıcılık alanında yatırım yapmak isteyenlerin merak ettiği konuların başında arıcılık destekleri gelmektedir. Bu konuda ülkemizde  Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) yetkilendirilmiştir. Arıcılık destekleri TKDK aracılığı ile yapılmaktadır.

2015 yılında hangi illerde arıcılık destekleri var?

Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumu şu illerde destekleme yapılacağını duyurmuştur: Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat.

Destekleme nasıl yapılmaktadır?

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu,  arıcılık ve bal üretiminin desteklenmesini hedeflemektedir. Uygun harcama tutarı en düşük 5.000 Avro, en yüksek 250.000 Avro’dur. Alt ve üst sınırlar içerisinde kalmak kaydıyla, bildirilen uygun harcama tutarının %50’sini Kamu katkısı (AB ve Türkiye Cumhuriyeti Katkısı), diğer %50’sini ise Başvuru Sahibinin (faydalanıcı) Katkısı oluşturacaktır.

Destek tutarının belirlenmesine esas olacak uygun harcamalar; Kovan, bal ve diğer arıcılık ürünlerinin üretilmesi, depolanması ve işlenmesine yönelik barınak ve ek binaların yapımı, genişletilmesi, modernizasyonu için gerekli inşaat işleri, Lisanslı yetiştiricilerin ana arı üretebileceği yetiştirme istasyonlarının kurulumu için gerekli inşaat işleri, Kovan üretimi, bakımı ve yönetimi için gerekli ekipmanların satın alınması, Bal ve diğer arıcılık ürünlerinin (bal mumu, arı sütü, polen, arı zehiri, propolis) üretimi, paketlenmesi, depolanması ve analizi için gerekli makine ve ekipmanın satın alınması, Çiftlikte gerçekleştirilecek bal işlenmesi ve paketlenmesine yönelik teknolojik bantların satın alınması ve var olanların modernizasyonu için gerekli yatırımlar, Lisanslı yetiştiricilerin ana arı üretebileceği yetiştirme istasyonları için makine ve ekipman satın alınması, Karavan alınması, projelerin hazırlanması aşamasında hizmet alımı kapsamında danışmanlık ücretleri, fizibilite çalışmaları, lisans ve patent haklarının devralınmasına yönelik alımlar ile AB finansmanı ve Türkiye Cumhuriyeti finansmanının rolünü vurgulamak amacıyla tabela veya pano alımları destek kapsamındadır.

www.aricilikkursu.com

Bizi Tercih Edenler

Bugüne kadar yüzlerce kamu kuruluşu ve özel firma 3Bilgi Eğitim Kurumları'ndan eğitim aldı... İşte bunlardan bazıları...

TÜMÜNÜ GÖSTER